Uygulamaları hafıza kartına taşıma

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1 yıl önce yeni bir telefon aldım. 8 GB hafızası vardı. 5 GB’tı sistem uygulamaları doldurmuştu ve telefonu açıp güncellemeleri yapıp 2-3 Uygulama ( Whatsapp-Facebook vs ) kurduktan sonra başka bir uygulama indirmeye çalıştım ve Yetersiz Depolama uyarısı ile karşılaştım. Bu gerçekten çok sinir bozucu bir durum. Bu telefon benim ihtiyacım olan uygulamaları kuramayacaksa niye bin lira verdim diye düşündüm. Garantisi bitsin root atar hafıza sorununu hallederim dedim ama sadece 3 gün dayanabildim ve root’u attım. Gereksiz google uygulamalarını silince 1 GB boş alan açıldı ama uygulamaları bir türlü hafıza kartına taşıyamadım.

İnternetten ‘Uygulamaları hafıza kartına taşıma, Hafıza kartını telefon hafızası yapma’ gibi birçok şey arattım ve hiçbir konu bana yardımcı olmadı. Öğrenebildiğim tek şey hafıza kartını bölümlere ayırıp istediğim kadarını ext4 türüne çevirmem gerekiyormuş. Ama bunun için ‘bilgisayara linux kurman lazım ve kart okuyucu alman lazım’ dediler. Elimizdeki cihazda da bir işletim sistemi yüklü ve artık bilgisayardan ayrı çalışabilmesi gerekiyor gerçekten. Elimizdeki cihazında linux olduğunu söylememe rağmen bilgisayarsız yapamazsın dediler. İnternetten 2-3 video izledim ve beynim yandı. Bu kadar zor olmaması lazımdı. 1 Hafta boyunca her türlü uygulamayı denedim ve sonuca ulaşabildim. Video’ya çektim isteyenler için aşağıya link bırakıyorum. Videonun yanı sıra yazıyla da anlatacağım.

Video:

Nasıl Yapılır?

Anlatıma başlıyorum arkadaşlar. Öncelikle root ve yüksek hızlı bir hafıza kartı gerekli. Bende 50MB/s hızında 16 GB hafıza kartı var. Hızı düşük olursa kasmalar yaşarsınız. Google Play’den Aparted isimli uygulamayı indirelim. Ardından programı açalım birkaç şey kuracaktır. Program arayüzü gelince depolama ayarlarına girelim ve ‘SD Kartı Çıkart‘ yazısına tıklayalım. Ardından programa girelim. Üstteki sekmelerden Tools yazana girelim.

Part 1’in yanındaki kutucuğa tik atalım ve aşağıdaki seçeneklerden ‘Delete’ olanı seçip ‘Apply’ butonuna tıklayalım. Şuan 16 GB boş bir depolama var. Bunun istediğimiz kadarını Telefon Hafızası, istediğimiz kadarını Hafıza kartı ve hatta istediğimiz kadarını Ram(Swap) yapabiliriz. Swap önermem çünkü gerçek RAM çok yüksek hızlıdır. Bu işinize yaramaz. Şimdi Part 1’e tik atalım tekrardan ve Create seçeneğini seçip Apply butonuna tıklayalım ve burdan FAT32‘yi seçip kaç GB’tı hafıza kartı olarak kullanmak istiyorsak onu belirleyelim. Mesela benim hafıza kartım 16 GB ama 14 GB olarak görünüyor. Ben 5 GB’tı hafiza kartı 9 GB’ti telefon hafızası yapacağım. O yüzden 5000 MB seçip ‘ Tamam ‘ diyorum. Ardından Part 2 yi işaretleyelim ve Create yazısına tıklayalım. Ext4‘ü işaretleyelim. Normalde boş kalan bütün alanı ext4 yapacaktır ama swap alan isterseniz biraz boş yer bırakabilirsiniz. Ben hepsini ext4 yapıyorum. Tamama tıklayalım ve işlemin bitmesini bekleyelim.

Islem bitince depolama ayarlarına girip SD Karta bakarsak 5 GB olduğunu görürüz. Şimdi Play Store’dan Link2SD ve Link2SD Plus’ı indireceğiz. Plus sürümü satın alın. İnternetten APK indirmeyin. Sürekli kullanacağımız bir program ve apk olarak indirdikten bir süre sonra lisans hatası verecektir ve sizin Android Sisteminiz çökecektir. Hiç ugraşmaya değmez. Hem Türk geliştiriciyede destek olmuş olursunuz. Çok pahalı değil 3 lira falan. Link2SD programını indirelim. Ardından Link2SD Plus  programını indirelim. Link2SD’yi açalım. Root izni verelim ve ekrana bir uyarı gelecek. Burdan ext4‘ü seçelim ve Cihazı Yeniden Başlat yazısına tıklayalım. Telefon yeniden başlayınca Link2SD’yi açalım. Tek tek taşıma yapabilirsiniz veya köşeden 3 noktaya basıp Çoklu Seçime tıklayıp taşımak istediğiniz uygulamaları seçip SD Karta Linkle butonuna tıklayabilirsiniz. Konu bu kadardı. Biraz uzun tuttum ama yapımı çok basit.

Yapamazsanız yorumlarda belirtin elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım

18 YORUMLAR

  1. Yaa bende App2SD telefonunuzda desteklenmiyor.Sebebi ana harici depolama biriminin aslında dahili birim olmasidir. Diyorrrr lütfen yardım edin ne yapmam lazim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here